Microchip Technology PIC16C72-10I/SO
PIC16C72-10I/SO
Part No.:
PIC16C72-10I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
ShinYuaPIC16C72-10I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tube
CoreProcessor:
10MHz
CoreSize:
128 x 8
Peripherals:
Active
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, SPI
ProgramMemoryType:
Surface Mount
EEPROMSize:
22
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 5x8b
OscillatorType:
3.5KB (2K x 14)
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)