Microchip Technology PIC16CE625-20E/P
PIC16CE625-20E/P
Part No.:
PIC16CE625-20E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaPIC16CE625-20E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP
  • Related Categories
Package/Case:
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Series:
PIC® 16C
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
20MHz
CoreSize:
128 x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
128 x 8
Peripherals:
Obsolete
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
ProgramMemorySize:
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
13
RAMSize:
PIC
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
DataConverters:
External
OscillatorType:
3.5KB (2K x 14)
OperatingTemperature:
OTP
MountingType:
-40°C ~ 125°C (TA)