Microchip Technology PIC16F1458-E/SS
PIC16F1458-E/SS
Part No.:
PIC16F1458-E/SS
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
ShinYuaPIC16F1458-E/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
  • Related Categories
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tube
Series:
PIC® XLP™ 16F
CoreProcessor:
48MHz
CoreSize:
512 x 8
Peripherals:
Obsolete
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
EEPROMSize:
17
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 9x10b; D/A 1x5b
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
7KB (4K x 14)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
-40°C ~ 125°C (TA)