Microchip Technology PIC16F876AT-E/SS
PIC16F876AT-E/SS
Part No.:
PIC16F876AT-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
ShinYuaPIC16F876AT-E/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
  • Related Categories
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
PIC® 16F
CoreProcessor:
20MHz
CoreSize:
368 x 8
Connectivity:
256 x 8
Peripherals:
Active
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, SPI, UART/USART
EEPROMSize:
22
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 5x10b
OscillatorType:
14KB (8K x 14)
MountingType:
-40°C ~ 125°C (TA)