Microchip Technology PIC16LF15344-E/P
PIC16LF15344-E/P
Part No.:
PIC16LF15344-E/P
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaPIC16LF15344-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
  • Related Categories
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Series:
PIC® XLP™ 16F
CoreProcessor:
32MHz
CoreSize:
512 x 8
Connectivity:
224 x 8
Peripherals:
Active
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
18
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 17x10b; D/A 1x5b
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
7KB (4K x 14)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
-40°C ~ 125°C (TA)