Microchip Technology PIC16LF83-04/P
PIC16LF83-04/P
Part No.:
PIC16LF83-04/P
Package:
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaPIC16LF83-04/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 896B FLASH 18DIP
  • Related Categories
Package/Case:
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Series:
PIC® 16F
CoreProcessor:
4MHz
CoreSize:
36 x 8
Connectivity:
64 x 8
NumberofI/O:
POR, WDT
ProgramMemorySize:
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
13
OscillatorType:
896B (512 x 14)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
0°C ~ 70°C (TA)