Microchip Technology PIC16LF83T-04/SO
PIC16LF83T-04/SO
Part No.:
PIC16LF83T-04/SO
Package:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
ShinYuaPIC16LF83T-04/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 896B FLASH 18SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
PIC® 16F
CoreProcessor:
4MHz
CoreSize:
36 x 8
Connectivity:
64 x 8
NumberofI/O:
POR, WDT
ProgramMemorySize:
ProgramMemoryType:
Surface Mount
EEPROMSize:
13
OscillatorType:
896B (512 x 14)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
0°C ~ 70°C (TA)