Microchip Technology PIC17C42A-16E/P
PIC17C42A-16E/P
Part No.:
PIC17C42A-16E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
ShinYuaPIC17C42A-16E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB OTP 40DIP
  • Related Categories
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Series:
PIC® 17C
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
16MHz
CoreSize:
232 x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
Peripherals:
Obsolete
NumberofI/O:
POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
UART/USART
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
33
RAMSize:
PIC
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
DataConverters:
External
OscillatorType:
4KB (2K x 16)
OperatingTemperature:
OTP
MountingType:
-40°C ~ 125°C (TA)