Microchip Technology PIC18F2320T-I/SO
PIC18F2320T-I/SO
Part No.:
PIC18F2320T-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
ShinYuaPIC18F2320T-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
PIC® 18F
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
40MHz
CoreSize:
512 x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
256 x 8
Peripherals:
Active
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, SPI, UART/USART
ProgramMemoryType:
Surface Mount
EEPROMSize:
25
RAMSize:
PIC
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 10x10b
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
8KB (4K x 16)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)