Microchip Technology PIC18F2423-E/SP
PIC18F2423-E/SP
Part No.:
PIC18F2423-E/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaPIC18F2423-E/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SPDIP
  • Related Categories
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Series:
PIC® 18F
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
40MHz
CoreSize:
768 x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
256 x 8
Peripherals:
Active
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, SPI, UART/USART
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
25
RAMSize:
PIC
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 10x12b
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
16KB (8K x 16)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
-40°C ~ 125°C (TA)