Microchip Technology PIC18F242-E/SP
PIC18F242-E/SP
Part No.:
PIC18F242-E/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaPIC18F242-E/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SPDIP
  • Related Categories
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Series:
PIC® 18F
CoreProcessor:
40MHz
CoreSize:
768 x 8
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, SPI, UART/USART
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
23
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 5x10b
DataConverters:
External
OscillatorType:
16KB (8K x 16)
MountingType:
-40°C ~ 125°C (TA)