Microchip Technology PIC18LF2550T-I/SO
PIC18LF2550T-I/SO
Part No.:
PIC18LF2550T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
ShinYuaPIC18LF2550T-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
PIC® 18F
CoreProcessor:
48MHz
CoreSize:
2K x 8
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, SPI, UART/USART, USB
ProgramMemoryType:
Surface Mount
EEPROMSize:
24
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 10x10b
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
32KB (16K x 16)
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)