SanRex Corporation PK200FG160
PK200FG160
Part No.:
PK200FG160
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaPK200FG160.pdf
Description:
THYRISTOR MODULE 1600V 200A
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
NumberofSCRsDiodes:
2 SCRs
Voltage-OffState:
1.6 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
200 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
314 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
100 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
6000A, 6500A
Current-Hold(Ih)(Max):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)