SanRex Corporation PK25FG160
PK25FG160
Part No.:
PK25FG160
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaPK25FG160.pdf
Description:
THYRISTOR MODULE 1600V 25A
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
NumberofSCRsDiodes:
2 SCRs
Voltage-OffState:
1.6 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
25 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
39 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
50 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
640A, 700A
Current-Hold(Ih)(Max):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Datasheet:
ShinYuaPK25FG160.pdf
1. How to order PK25FG160 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PK25FG160 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PK25FG160?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PK25FG160.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as PK25FG160 pin diagram, PK25FG160 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PD55FG80 PD55FG160 PD40FG160 PD40FG80 PK25FG160
Part Number PD55FG80 PD55FG160 PD40FG160 PD40FG80 PK25FG160
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
NumberofSCRsDiodes 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs
Voltage-OffState 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
Current-OnState(It(AV))(Max) 25 A 25 A 25 A 25 A 25 A
Current-OnState(It(RMS))(Max) 39 A 39 A 39 A 39 A 39 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max) 3 V 3 V 3 V 3 V 3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm) 640A, 700A 640A, 700A 640A, 700A 640A, 700A 640A, 700A