SanRex Corporation PK55FG80
PK55FG80
Part No.:
PK55FG80
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaPK55FG80.pdf
Description:
THYRISTOR MODULE 800V 55A
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
NumberofSCRsDiodes:
2 SCRs
Voltage-OffState:
800 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
55 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
86 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
50 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
1190A, 1300A
Current-Hold(Ih)(Max):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)