Littelfuse Inc. Q6008L4TP
Q6008L4TP
Part No.:
Q6008L4TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Q6008L4TP.pdf
Description:
TRIAC 600V 8A 25-25-25 MA TO220
Packaging:
Tube
Series:
Qxx08xx
ProductStatus:
Active
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
8 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
83A, 100A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
25 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
50 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Thyristors - TRIACs
Datasheet:
ShinYuaQ6008L4TP.pdf
1. How to order Q6008L4TP on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the Q6008L4TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q6008L4TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q6008L4TP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as Q6008L4TP pin diagram, Q6008L4TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q6008R4TP Q6008L4TP Q8008R5TP QK008R5TP QK008L5TP
Part Number Q6008R4TP Q6008L4TP Q8008R5TP QK008R5TP QK008L5TP
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series Qxx08xx Qxx08xx Qxx08xx Qxx08xx Qxx08xx
ProductStatus Active Active Active Active Active
TriacType Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage-OffState 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max) 8 A 8 A 8 A 8 A 8 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm) 83A, 100A 83A, 100A 83A, 100A 83A, 100A 83A, 100A
Current-GateTrigger(Igt)(Max) 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA
Current-Hold(Ih)(Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA