Littelfuse Inc. Q8012RH5TP
Q8012RH5TP
Part No.:
Q8012RH5TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaQ8012RH5TP.pdf
Description:
ALTNSTR 800V 12A 50-50-50 MA TO2
Packaging:
Tube
Series:
Qxx12xHx
ProductStatus:
Active
TriacType:
Alternistor - Snubberless
Voltage-OffState:
800 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
12 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
110A, 120A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
50 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
50 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)