Littelfuse Inc. QK012RH5TP
QK012RH5TP
Part No.:
QK012RH5TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
QK012RH5TP.pdf
Description:
ALTNSTR 1000V 12A 50-50-50 MA TO
Packaging:
Tube
Series:
Qxx12xHx
ProductStatus:
Active
TriacType:
Alternistor - Snubberless
Voltage-OffState:
1 kV
Current-OnState(It(RMS))(Max):
12 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
110A, 120A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
50 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
50 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Thyristors - TRIACs
Datasheet:
ShinYuaQK012RH5TP.pdf
1. How to order QK012RH5TP on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the QK012RH5TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of QK012RH5TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of QK012RH5TP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as QK012RH5TP pin diagram, QK012RH5TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image QK012RH5TP Q4012RH5TP Q4012RH2TP QK012LH2TP Q4012LH2TP
Part Number QK012RH5TP Q4012RH5TP Q4012RH2TP QK012LH2TP Q4012LH2TP
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series Qxx12xHx Qxx12xHx Qxx12xHx Qxx12xHx Qxx12xHx
ProductStatus Active Active Active Active Active
Voltage-OffState 1 kV 1 kV 1 kV 1 kV 1 kV
Current-OnState(It(RMS))(Max) 12 A 12 A 12 A 12 A 12 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm) 110A, 120A 110A, 120A 110A, 120A 110A, 120A 110A, 120A
Current-GateTrigger(Igt)(Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA
Current-Hold(Ih)(Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA