IXYS R0964LC12E
R0964LC12E
Part No.:
R0964LC12E
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-200AB, B-PuK
Datasheet:
R0964LC12E.pdf
Description:
SCR 1.2KV 1971A W10
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
1.2 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
300 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.96 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
964 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
1971 A
Current-Hold(Ih)(Max):
1 A
Current-OffState(Max):
70 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
10800A @ 50Hz
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C