Rohm Semiconductor RGT40TS65DGC13
RGT40TS65DGC13
Part No.:
RGT40TS65DGC13
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaRGT40TS65DGC13.pdf
Description:
5US SHORT-CIRCUIT TOLERANCE, 650
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
650 V
Current-Collector(Ic)(Max):
40 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
60 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.1V @ 15V, 20A
Power-Max:
144 W
SwitchingEnergy:
InputType:
Standard
GateCharge:
40 nC
Td(on/off)@25°C:
22ns/75ns
TestCondition:
400V, 20A, 10Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
58 ns
OperatingTemperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)