KOA Speer Electronics, Inc. RK73G2BTTD1000F
RK73G2BTTD1000F
Part No.:
RK73G2BTTD1000F
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRK73G2BTTD1000F.pdf
Description:
RESISTOR THICK FILM 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Features:
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.028 (0.70mm)
Datasheet:
ShinYuaRK73G2BTTD1000F.pdf
1. How to order RK73G2BTTD1000F on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the RK73G2BTTD1000F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RK73G2BTTD1000F?
Image RK73G1ETTP1001F RK73G1JTTD1002F RK73G1ETTP1003D RK73G2ATTD1004F RK73G2BTTD1000F
Part Number RK73G1ETTP1001F RK73G1JTTD1002F RK73G1ETTP1003D RK73G2ATTD1004F RK73G2BTTD1000F
Series RK73G RK73G RK73G RK73G RK73G
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
TemperatureCoefficient ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Size/Dimension 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm)