Stackpole Electronics Inc RSF1JT47K0
RSF1JT47K0
Part No.:
RSF1JT47K0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRSF1JT47K0.pdf
Description:
RES 47K OHM 5% 1W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RSF
ProductStatus:
Active
Resistance:
47 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
1W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 235°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.177 Dia x 0.433 L (4.50mm x 11.00mm)
NumberofTerminations:
Category:
Through Hole Resistors
Datasheet:
ShinYuaRSF1JT47K0.pdf
1. How to order RSF1JT47K0 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the RSF1JT47K0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RSF1JT47K0?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RSF1JT47K0.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as RSF1JT47K0 pin diagram, RSF1JT47K0 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RSF1JT300R RSF1JT10K0 RSF1JT47K0 RSF1JT10R0 RSF1JTR470
Part Number RSF1JT300R RSF1JT10K0 RSF1JT47K0 RSF1JT10R0 RSF1JTR470
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Series RSF RSF RSF RSF RSF
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 47 kOhms 47 kOhms 47 kOhms 47 kOhms 47 kOhms
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power(Watts) 1W 1W 1W 1W 1W
Composition Metal Oxide Film Metal Oxide Film Metal Oxide Film Metal Oxide Film Metal Oxide Film
TemperatureCoefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 235°C -55°C ~ 235°C -55°C ~ 235°C -55°C ~ 235°C -55°C ~ 235°C
Size/Dimension Axial Axial Axial Axial Axial
Height-Seated(Max) 0.177 Dia x 0.433 L (4.50mm x 11.00mm) 0.177 Dia x 0.433 L (4.50mm x 11.00mm) 0.177 Dia x 0.433 L (4.50mm x 11.00mm) 0.177 Dia x 0.433 L (4.50mm x 11.00mm) 0.177 Dia x 0.433 L (4.50mm x 11.00mm)