Stackpole Electronics Inc RSF2GTR150
RSF2GTR150
Part No.:
RSF2GTR150
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRSF2GTR150.pdf
Description:
RES 0.15 OHM 2% 2W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RSF
ProductStatus:
Active
Resistance:
150 mOhms
Tolerance:
±2%
Power(Watts):
2W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 235°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.217 Dia x 0.591 L (5.50mm x 15.00mm)