Stackpole Electronics Inc RSF3JT62K0
RSF3JT62K0
Part No.:
RSF3JT62K0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRSF3JT62K0.pdf
Description:
RES 62K OHM 5% 3W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RSF
ProductStatus:
Active
Resistance:
62 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
3W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 235°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.236 Dia x 0.689 L (6.00mm x 17.50mm)