Omron Automation and Safety S8FS-G30012C
S8FS-G30012C
Part No.:
S8FS-G30012C
Datasheet:
S8FS-G30012C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Packaging:
Bulk
Series:
S8FS-G (300W)
Voltage-Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage-Output1:
12V
Current-Output1:
25 A
Power(Watts):
300W
Applications:
Industrial, ITE (Commercial)
Voltage-Isolation:
3 kV
Efficiency:
85%
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Datasheet:
ShinYuaS8FS-G30012C.pdf
1. How to order S8FS-G30012C on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the S8FS-G30012C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of S8FS-G30012C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of S8FS-G30012C.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image S8FS-G30024C S8FS-G30048C S8FS-G30015C S8FS-G30012C
Part Number S8FS-G30024C S8FS-G30048C S8FS-G30015C S8FS-G30012C
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Series S8FS-G (300W) S8FS-G (300W) S8FS-G (300W) S8FS-G (300W)
ProductStatus Active Active Active Active
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
NumberofOutputs 1 1 1 1
Voltage-Input 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output6 - - - -
Current-Output1 25 A 25 A 25 A 25 A
Current-Output6 - - - -
Power(Watts) 300W 300W 300W 300W
Voltage-Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
Efficiency 85% 85% 85% 85%