Vishay General Semiconductor - Diodes Division SA160CA-E3/54
SA160CA-E3/54
Part No.:
SA160CA-E3/54
Datasheet:
ShinYuaSA160CA-E3/54.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TransZorb®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
160V
Voltage-Breakdown(Min):
178V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
259V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
1.9A
Power-PeakPulse:
500W
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)