Vishay General Semiconductor - Diodes Division SA16A-E3/73
SA16A-E3/73
Part No.:
SA16A-E3/73
Datasheet:
ShinYuaSA16A-E3/73.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO204AC
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
TransZorb®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
16V
Voltage-Breakdown(Min):
17.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
26V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
19.2A
Power-PeakPulse:
500W
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)