Vishay General Semiconductor - Diodes Division SA70A-E3/73
SA70A-E3/73
Part No.:
SA70A-E3/73
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
ShinYuaSA70A-E3/73.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC DO204AC
  • Related Categories
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
70V
Voltage-Breakdown(Min):
77.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
113V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
4.4A
Power-PeakPulse:
500W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)