Vishay General Semiconductor - Diodes Division SA90CA-E3/54
SA90CA-E3/54
Part No.:
SA90CA-E3/54
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
ShinYuaSA90CA-E3/54.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AC
  • Related Categories
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
90V
Voltage-Breakdown(Min):
100V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
146V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
3.4A
Power-PeakPulse:
500W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)