Intel SB80C188EC13
SB80C188EC13
Part No.:
SB80C188EC13
Manufacturer:
Intel
Category:
Embedded - Microprocessors
Package:
100-BFQFP
Datasheet:
ShinYuaSB80C188EC13.pdf
Description:
IC MPU I186 13MHZ 100SQFP
  • Related Categories
Package/Case:
100-BFQFP
Packaging:
Tray
Series:
i186
ProductStatus:
Obsolete
CoreProcessor:
80C186
NumberofCores/BusWidth:
1 Core, 16-Bit
Speed:
13MHz
Co-Processors/DSP:
RAMControllers:
DRAM
GraphicsAcceleration:
No
Display&InterfaceControllers:
Ethernet:
SATA:
USB:
Voltage-I/O:
5.0V
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C (TA)