Intel TN80C188EA20
TN80C188EA20
Part No.:
TN80C188EA20
Manufacturer:
Intel
Category:
Embedded - Microprocessors
Package:
68-LCC (J-Lead)
Datasheet:
ShinYuaTN80C188EA20.pdf
Description:
MPU, 16-BIT, 20MHZ, CMOS, PQCC68
  • Related Categories
Package/Case:
68-LCC (J-Lead)
Packaging:
Tube
Series:
i186
ProductStatus:
Obsolete
CoreProcessor:
80C186
NumberofCores/BusWidth:
1 Core, 16-Bit
Speed:
20MHz
Co-Processors/DSP:
RAMControllers:
DRAM
GraphicsAcceleration:
No
Display&InterfaceControllers:
Ethernet:
SATA:
USB:
Voltage-I/O:
5.0V
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C (TA)
SecurityFeatures:
Category:
Embedded - Microprocessors
Datasheet:
ShinYuaTN80C188EA20.pdf
1. How to order TN80C188EA20 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TN80C188EA20 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TN80C188EA20?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TN80C188EA20.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TN80C188EA20 N80L186EB16 SB80C188XL25 S80C186EB25 R80C188XL20
Part Number TN80C188EA20 N80L186EB16 SB80C188XL25 S80C186EB25 R80C188XL20
Manufacturer Intel Intel Intel Intel Intel
Package/Case 68-LCC (J-Lead) 68-LCC (J-Lead) 68-LCC (J-Lead) 68-LCC (J-Lead) 68-LCC (J-Lead)
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series i186 i186 i186 i186 i186
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
CoreProcessor 80C186 80C186 80C186 80C186 80C186
NumberofCores/BusWidth 1 Core, 16-Bit 1 Core, 16-Bit 1 Core, 16-Bit 1 Core, 16-Bit 1 Core, 16-Bit
Speed 20MHz 20MHz 20MHz 20MHz 20MHz
Co-Processors/DSP - - - - -
RAMControllers DRAM DRAM DRAM DRAM DRAM
GraphicsAcceleration No No No No No
Ethernet - - - - -
SATA - - - - -
USB - - - - -
Voltage-I/O 5.0V 5.0V 5.0V 5.0V 5.0V
OperatingTemperature 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA)