MEAN WELL USA Inc. SBTN01L-12
SBTN01L-12
Part No.:
SBTN01L-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SMD Module, 5 Leads
Datasheet:
ShinYuaSBTN01L-12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
  • Related Categories
Package/Case:
8-SMD Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Series:
SBTN01 (1W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4.5V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
84mA
Power(Watts):
1 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency:
80%
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.51 L x 0.43 W x 0.28 H (12.9mm x 10.9mm x 7.1mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaSBTN01L-12.pdf
1. How to order SBTN01L-12 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SBTN01L-12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBTN01L-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBTN01L-12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SBTN01L-12 pin diagram, SBTN01L-12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SBTN01N-12 SBTN01L-05 SBTN01L-12 SBTN01M-05 SBTN01L-15
Part Number SBTN01N-12 SBTN01L-05 SBTN01L-12 SBTN01M-05 SBTN01L-15
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series SBTN01 (1W) SBTN01 (1W) SBTN01 (1W) SBTN01 (1W) SBTN01 (1W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage-Input(Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 84mA 84mA 84mA 84mA 84mA
Power(Watts) 1 W 1 W 1 W 1 W 1 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features SCP SCP SCP SCP SCP
Efficiency 80% 80% 80% 80% 80%
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.51 L x 0.43 W x 0.28 H (12.9mm x 10.9mm x 7.1mm) 0.51 L x 0.43 W x 0.28 H (12.9mm x 10.9mm x 7.1mm) 0.51 L x 0.43 W x 0.28 H (12.9mm x 10.9mm x 7.1mm) 0.51 L x 0.43 W x 0.28 H (12.9mm x 10.9mm x 7.1mm) 0.51 L x 0.43 W x 0.28 H (12.9mm x 10.9mm x 7.1mm)