SanRex Corporation SCA160DA80
SCA160DA80
Part No.:
SCA160DA80
Datasheet:
ShinYuaSCA160DA80.pdf
Description:
THYRISTOR MODULE 800V 160A
Voltage-OffState:
800 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
160 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
251 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
100 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
5400A, 5900A
Current-Hold(Ih)(Max):
140 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)