SanRex Corporation SCA90AA160
SCA90AA160
Part No.:
SCA90AA160
Datasheet:
ShinYuaSCA90AA160.pdf
Description:
THYRISTOR MODULE 1600V 90A
Voltage-OffState:
1.6 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
90 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
140 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
100 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
2100A, 2300A
Current-Hold(Ih)(Max):
160 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C (TJ)