Bourns Inc. SF-1206HV40M-2
SF-1206HV40M-2
Part No.:
SF-1206HV40M-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaSF-1206HV40M-2.pdf
Description:
FUSE BOARD MOUNT 40A 35VDC 1206
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SinglFuse™ SF-1206HVxxM
ProductStatus:
Active
MountingType:
Surface Mount
FuseType:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
CurrentRating(Amps):
40 A
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
35 V
ResponseTime:
Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
1206 (3216 Metric)
MeltingI²t:
300A
ApprovalAgency:
240
OperatingTemperature:
UL
Color:
-55°C ~ 125°C