Bourns Inc. SF-1206S050-2
SF-1206S050-2
Part No.:
SF-1206S050-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaSF-1206S050-2.pdf
Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 63VDC 1206
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SinglFuse™ SF-1206S
ProductStatus:
Active
MountingType:
Surface Mount
FuseType:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
CurrentRating(Amps):
500 mA
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
63 V
ResponseTime:
Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
1206 (3216 Metric)
MeltingI²t:
50A
ApprovalAgency:
0.03
OperatingTemperature:
UL
Color:
-20°C ~ 105°C