onsemi SGH80N60UFTU
SGH80N60UFTU
Part No.:
SGH80N60UFTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
ShinYuaSGH80N60UFTU.pdf
Description:
IGBT 600V 80A 195W TO3P
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
80 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
220 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.6V @ 15V, 40A
Power-Max:
195 W
SwitchingEnergy:
570µJ (on), 590µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
175 nC
Td(on/off)@25°C:
23ns/90ns
TestCondition:
300V, 40A, 5Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)