MEAN WELL USA Inc. SKA20A-05
SKA20A-05
Part No.:
SKA20A-05
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaSKA20A-05.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 20W
  • Related Categories
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Series:
SKA20 (20W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
18V
Voltage-Output1:
5V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
4A
Power(Watts):
20 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
87.5%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaSKA20A-05.pdf
1. How to order SKA20A-05 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SKA20A-05 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SKA20A-05?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SKA20A-05.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SKA20A-05 pin diagram, SKA20A-05 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SKA20A-05 SKA20C-12 SKA20C-05 SKA20B-05 SKA20A-12
Part Number SKA20A-05 SKA20C-12 SKA20C-05 SKA20B-05 SKA20A-12
Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series SKA20 (20W) SKA20 (20W) SKA20 (20W) SKA20 (20W) SKA20 (20W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Output1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 4A 4A 4A 4A 4A
Power(Watts) 20 W 20 W 20 W 20 W 20 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 87.5% 87.5% 87.5% 87.5% 87.5%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)