MEAN WELL USA Inc. SKA20C-12
SKA20C-12
Part No.:
SKA20C-12
Datasheet:
ShinYuaSKA20C-12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 20W
Series:
SKA20 (20W)
Voltage-Input(Min):
36V
Voltage-Input(Max):
72V
Voltage-Output1:
12V
Current-Output(Max):
1.666A
Power(Watts):
20 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
87.5%
Size/Dimension:
2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)
Datasheet:
ShinYuaSKA20C-12.pdf
1. How to order SKA20C-12 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SKA20C-12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SKA20C-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SKA20C-12.
7.How to contact us to get technical supports, such as SKA20C-12 pin diagram, SKA20C-12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SKA20A-05 SKA20C-12 SKA20C-05 SKA20B-05 SKA20A-12
Part Number SKA20A-05 SKA20C-12 SKA20C-05 SKA20B-05 SKA20A-12
Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series SKA20 (20W) SKA20 (20W) SKA20 (20W) SKA20 (20W) SKA20 (20W)
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Input(Max) 72V 72V 72V 72V 72V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 1.666A 1.666A 1.666A 1.666A 1.666A
Power(Watts) 20 W 20 W 20 W 20 W 20 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 87.5% 87.5% 87.5% 87.5% 87.5%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)