MEAN WELL USA Inc. SKE10A-05
SKE10A-05
Part No.:
SKE10A-05
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaSKE10A-05.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 10W
  • Related Categories
Package/Case:
5-DIP Module
Packaging:
Tube
Series:
SKE10 (10W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
18V
Voltage-Output1:
5V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
2A
Power(Watts):
10 W
Voltage-Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP, SCP
OperatingTemperature:
-25°C ~ 71°C (With Derating)
Efficiency:
78%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm)