MEAN WELL USA Inc. SKE10C-12
SKE10C-12
Part No.:
SKE10C-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaSKE10C-12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 10W
  • Related Categories
Package/Case:
5-DIP Module
Packaging:
Tube
Series:
SKE10 (10W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
36V
Voltage-Input(Max):
72V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
840mA
Power(Watts):
10 W
Voltage-Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP, SCP
OperatingTemperature:
-25°C ~ 71°C (With Derating)
Efficiency:
81%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaSKE10C-12.pdf
1. How to order SKE10C-12 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SKE10C-12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SKE10C-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SKE10C-12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SKE10C-12 pin diagram, SKE10C-12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SKE10B-05 SKE10B-24 SKE10A-24 SKE10C-12 SKE10C-05
Part Number SKE10B-05 SKE10B-24 SKE10A-24 SKE10C-12 SKE10C-05
Package/Case 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series SKE10 (10W) SKE10 (10W) SKE10 (10W) SKE10 (10W) SKE10 (10W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Input(Max) 72V 72V 72V 72V 72V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 840mA 840mA 840mA 840mA 840mA
Power(Watts) 10 W 10 W 10 W 10 W 10 W
Voltage-Isolation 1 kV 1 kV 1 kV 1 kV 1 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP
Efficiency 81% 81% 81% 81% 81%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm)