MEAN WELL USA Inc. SKE10A-24
SKE10A-24
Part No.:
SKE10A-24
Datasheet:
ShinYuaSKE10A-24.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 24V 10W
Series:
SKE10 (10W)
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
18V
Voltage-Output1:
24V
Current-Output(Max):
420mA
Power(Watts):
10 W
Voltage-Isolation:
1 kV
OperatingTemperature:
-25°C ~ 71°C (With Derating)
Efficiency:
81%
Size/Dimension:
2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Datasheet:
ShinYuaSKE10A-24.pdf
1. How to order SKE10A-24 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SKE10A-24 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SKE10A-24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SKE10A-24.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SKE10A-24 pin diagram, SKE10A-24 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SKE10B-05 SKE10B-24 SKE10A-24 SKE10C-12 SKE10C-05
Part Number SKE10B-05 SKE10B-24 SKE10A-24 SKE10C-12 SKE10C-05
Package/Case 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series SKE10 (10W) SKE10 (10W) SKE10 (10W) SKE10 (10W) SKE10 (10W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Output1 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 420mA 420mA 420mA 420mA 420mA
Power(Watts) 10 W 10 W 10 W 10 W 10 W
Voltage-Isolation 1 kV 1 kV 1 kV 1 kV 1 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP
Efficiency 81% 81% 81% 81% 81%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm)