Bel Power Solutions SLIN-12F2ALG
SLIN-12F2ALG
Part No.:
SLIN-12F2ALG
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaSLIN-12F2ALG.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 0.6-3.6V 43W
  • Related Categories
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Series:
SLIN
ProductStatus:
Active
Type:
Non-Isolated PoL Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
2.4V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output1:
0.6 ~ 3.6V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
12A
Power(Watts):
43 W
Voltage-Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
92.7%
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.80 L x 0.45 W x 0.33 H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaSLIN-12F2ALG.pdf
1. How to order SLIN-12F2ALG on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SLIN-12F2ALG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SLIN-12F2ALG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SLIN-12F2ALG.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SLIN-20E1ALG SLIN-03E2ALG SLIN-06E2ALG SLIN-12F2ALG
Part Number SLIN-20E1ALG SLIN-03E2ALG SLIN-06E2ALG SLIN-12F2ALG
Manufacturer Bel Power Solutions Bel Power Solutions Bel Power Solutions Bel Power Solutions
Package/Case Module Module Module Module
Packaging Tray Tray Tray Tray
Series SLIN SLIN SLIN SLIN
ProductStatus Active Active Active Active
Type Non-Isolated PoL Module Non-Isolated PoL Module Non-Isolated PoL Module Non-Isolated PoL Module
NumberofOutputs 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 2.4V 2.4V 2.4V 2.4V
Voltage-Input(Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage-Output1 0.6 ~ 3.6V 0.6 ~ 3.6V 0.6 ~ 3.6V 0.6 ~ 3.6V
Voltage-Output2 - - - -
Voltage-Output3 - - - -
Voltage-Output4 - - - -
Current-Output(Max) 12A 12A 12A 12A
Power(Watts) 43 W 43 W 43 W 43 W
Voltage-Isolation - - - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 92.7% 92.7% 92.7% 92.7%
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.80 L x 0.45 W x 0.33 H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm) 0.80 L x 0.45 W x 0.33 H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm) 0.80 L x 0.45 W x 0.33 H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm) 0.80 L x 0.45 W x 0.33 H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm)