Bel Power Solutions SLIN-20E1ALG
SLIN-20E1ALG
Part No.:
SLIN-20E1ALG
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
10-SMD Module
Datasheet:
ShinYuaSLIN-20E1ALG.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 0.69-5.5V 110W
  • Related Categories
Package/Case:
10-SMD Module
Packaging:
Tray
Series:
SLIN
ProductStatus:
Active
Type:
Non-Isolated PoL Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4.5V
Voltage-Input(Max):
14V
Voltage-Output1:
0.69 ~ 5.5V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
20A
Power(Watts):
110 W
Voltage-Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
90%
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
1.30 L x 0.53 W x 0.33 H (33.0mm x 13.5mm x 8.5mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaSLIN-20E1ALG.pdf
1. How to order SLIN-20E1ALG on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SLIN-20E1ALG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SLIN-20E1ALG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SLIN-20E1ALG.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SLIN-20E1ALG SLIN-03E2ALG SLIN-06E2ALG SLIN-12F2ALG
Part Number SLIN-20E1ALG SLIN-03E2ALG SLIN-06E2ALG SLIN-12F2ALG
Manufacturer Bel Power Solutions Bel Power Solutions Bel Power Solutions Bel Power Solutions
Package/Case 10-SMD Module 10-SMD Module 10-SMD Module 10-SMD Module
Packaging Tray Tray Tray Tray
Series SLIN SLIN SLIN SLIN
ProductStatus Active Active Active Active
Type Non-Isolated PoL Module Non-Isolated PoL Module Non-Isolated PoL Module Non-Isolated PoL Module
NumberofOutputs 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage-Input(Max) 14V 14V 14V 14V
Voltage-Output1 0.69 ~ 5.5V 0.69 ~ 5.5V 0.69 ~ 5.5V 0.69 ~ 5.5V
Voltage-Output2 - - - -
Voltage-Output3 - - - -
Voltage-Output4 - - - -
Current-Output(Max) 20A 20A 20A 20A
Power(Watts) 110 W 110 W 110 W 110 W
Voltage-Isolation - - - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 90% 90% 90% 90%
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 1.30 L x 0.53 W x 0.33 H (33.0mm x 13.5mm x 8.5mm) 1.30 L x 0.53 W x 0.33 H (33.0mm x 13.5mm x 8.5mm) 1.30 L x 0.53 W x 0.33 H (33.0mm x 13.5mm x 8.5mm) 1.30 L x 0.53 W x 0.33 H (33.0mm x 13.5mm x 8.5mm)