Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA6F40A-M3/I
SMA6F40A-M3/I
Part No.:
SMA6F40A-M3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
ShinYuaSMA6F40A-M3/I.pdf
Description:
600W,40V 5%,UNIDIR,SLIM SMA TVS
  • Related Categories
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
40V
Voltage-Breakdown(Min):
44.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
64.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
9.3A
Power-PeakPulse:
600W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)