Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA6F60A-M3/I
SMA6F60A-M3/I
Part No.:
SMA6F60A-M3/I
Datasheet:
ShinYuaSMA6F60A-M3/I.pdf
Description:
600W,60V 5%,UNIDIR,SLIM SMA TVS
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
60V
Voltage-Breakdown(Min):
66.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
96.8V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
6.2A
Power-PeakPulse:
600W
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)