Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA6J10A-E3/5A
SMA6J10A-E3/5A
Part No.:
SMA6J10A-E3/5A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaSMA6J10A-E3/5A.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 19.6VC DO214AC
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
10V
Voltage-Breakdown(Min):
11.1V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
19.6V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
184A (8/20µs)
Power-PeakPulse:
4000W (4kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)