Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA6J18A-M3/5A
SMA6J18A-M3/5A
Part No.:
SMA6J18A-M3/5A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaSMA6J18A-M3/5A.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 28.3VC DO214AC
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
18V
Voltage-Breakdown(Min):
20V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
28.3V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
21.2A
Power-PeakPulse:
600W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)