Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA6J20A-E3/5A
SMA6J20A-E3/5A
Part No.:
SMA6J20A-E3/5A
Datasheet:
ShinYuaSMA6J20A-E3/5A.pdf
Description:
TVS DIODE 20VWM 36.8VC DO214AC
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
20V
Voltage-Breakdown(Min):
22.2V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
36.8V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
93A (8/20µs)
Power-PeakPulse:
4000W (4kW)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)