Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMAJ170A-E3/5A
SMAJ170A-E3/5A
Part No.:
SMAJ170A-E3/5A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
ShinYuaSMAJ170A-E3/5A.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AC
Series:
TransZorb®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
170V
Voltage-Breakdown(Min):
189V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
275V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
1.09A
Power-PeakPulse:
300W
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)